Dendias: Yunan toprakları için anti drone kubbesi gerekiyor

Yunanistan, askeri teçhizatlarının üretiminin genişletilmesi ve insansız hava araçlarına karşı bir ‘kubbe’ oluşturulmasıyla birlikte ordusunda reform yapmaya hazırlanıyor. Savunma Bakanı Nikos Dendias Yunanistan gazetesine verdiği bir mülakatta, ülkenin silahlı kuvvetlerinin ‘Gündem 2030’ adı verilen en büyük reformu hazırladığını kaydetti.

Milli Savunma Bakanı Dendias, verdiği röportajda ülkenin ‘sadece hazır silah sistemleri satın almayı bırakıp, yerel katma değeri olan ve ülkenin kalkınmasına katkıda bulunacak savunma teknolojisi programlarının geliştirilmesine yönelmesi’ gerektiğini de vurguladı. 
Dendias verdiği demeçte Genelkurmay Başkanlığı’ndan ’12 yıllık yeni bir programın hazırlanmasıyla birlikte gelecekteki silahlanma programlarının önceliklendirilmesi ve yeniden değerlendirilmesini’ istediğini de söyledi.

“YUNAN TOPRAKLARI İÇİN ANTİ DRONE KUBBESİ OLUŞTURULMASI GEREKİYOR”

Bu bağlamda Nikos Dendias, Yunan topraklarını kapsayan bir ‘anti-drone kubbesi’ oluşturulması gerektiğini kaydetti.
Dendias açıklamasında şu cümleleri kaydetti:

İHA’lar ve anti-drone sistemleri alanındaki teknolojik gelişmeler dünyanın savaş yürütme şeklini değiştirdi. Yakın zamanda Ermenistan’a yaptığım ziyaret sırasında, modern savaş alanında kullanımları hakkında ayrıntılı bilgi aldım. Ermenistan’ın, Bayraktar İHA’ları da dahil olmak üzere İHA’ları büyük ölçekte kullanan bir ordu tarafından saldırıya uğramış bir ülke olduğunu hatırlatmak isterim. Aynı nedenle Ermenistan’la ikili savunma işbirliği anlaşmaları çerçevesinde ve Dağlık Karabağ çatışmasından çıkarılan dersleri dikkate alarak temaslarda bulunacağız.

Dendias, Yunanistan’ın bu teknolojilerin öneminin farkında olduğunu ve yeni ekosistem içerisinde bu alandaki kabiliyetlerini güçlendirmek için aktif olarak çalıştığını belirterek, “Komşu ülkelerle bu boşluğun üstesinden gelmek ve Yunan topraklarını kapsayan insansız hava araçlarına karşı bir ‘kubbe’ oluşturmak için hızla çalışacağız” dedi.

KAYNAK: SPUTNİK

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x